Оглавление блога

воскресенье, 8 мая 2011 г.

Учим болгарский язык на кухне

Салата от червено цвекло

Салат из красной свеклы

Вземаме 5–6 глави червено цвекло (по-хубаво е по-тъмно). Слагаме го във фурничката да се опече. Когато се опече добре и се нагърчи, оставяме да изстине, обелваме го и режем на тънки филийки или на фигурки с назъбен нож. В стъклен или порцеланов буркан нареждаме ред резенчета, ред чеснов лук, ситно нарязан магданоз, сол и настърган хрян. Отгоре заливаме с винен оцет и най-после малко олио. Това е готова салата, която можем да запазим цял месец. (турецкий: maydanoz)

Возьмите 5-6 красных свеклы (чем темнее, тем лучше). Испеките их в духовке. Когда она хорошо пропечется и сморщится, остудите, очистите и нарежьте тонкими ломтиками или - зубчатым ножом в виде фигурок. В стеклянную банку или керамический сосуд наложите слой ломтиков свеклы, слой чеснока, мелко нарезанную петрушку, соль, тертый хрен. Сверху залейте винным уксусом, потом налейте немного растительного масла. Салат готов, он может так храниться целый месяц.

Салата сини патладжани-кьоп.

Салат из синих баклажанов

Опичаме на силен огън 2–3 сини патладжана, обелваме ги, слагаме в супник и с дървена лъжица ги насичаме, а след това — добре разбиваме. Отделно обелваме и настъргваме на едрото ренде 4–5 червени домата и слагаме да се пържат в 1 кафена чашка мазнина и малко сол, докато водата им изври напълно и доматите се изпържат на вкусен доматен сос. Счукваме със сол няколко скилидки чесън, прибавяме ги към разбитите патладжани, прибавяме поизстиналия доматен сос, опитваме на вкус и разбиваме силно сместа. Изсипваме я в чиния, заобикаляме с нож, а наоколо във вид на венче украсяваме със ситно нарязан магданоз или колелца от краставички, червени домати или твърдо сварени яйца.

Испеките в духовке на сильном огне 2-3 синих баклажана, очистите их от кожицы, положите в миску и хорошенько истолките деревянной ложкой. Отдельно очистите от кожицы и натрите на крупной терке (???) 4-5 красных помидора и, чуть посолив, жарьте на жире (1 кофейная чашечка), пока жидкость из них полностью не уварится и не получится вкусный томатный соус. Истолките с солью несколько зубчиков чеснока, добавьте их к толченым баклажанам, добавьте чуть остывшего томатного соуса, отведайте и хорошенько перемешайте. Вылейте на тарелку, ножом сделайте на пасте узор, вокруг в виде венчика выложите мелко нарезанную петрушку, или нарезанный колечками огурец, или красные помидоры или яйца вкрутую.

Говеждо гулаш

Гуляш из говядины

Вземаме 1 кг говеждо крехко месо, нарязваме го на малки късчета, осоляваме леко със сол и със счукан черен пипер, прибавяме му 6–7 лъжици мазнина и пържим, докато се зачерви силно. Изваждаме месото, а в останалата мазнина пържим 5 пълни супени лъжици брашно. Като се запържи добре, разреждаме с гореща вода и връщаме месото. Наливаме достатъчно вода, за да уври месото и получим умерено гъст сос. Осоляваме и варим на тих равномерен огън. Поднасяме гулаша с варени или пържени картофи.

Возьмите 1 кг говядины без костей, нарежьте мелкими кусочками, чуть посолите, посыпьте черным перцем, добавьте 6-7 ложек жира и жарьте, пока мясо сильно не подрумянится. Выньте куски мяса, а в оставшемся жире зажарьте 5 полных столовых ложки муки. Когда она хорошо поджарится, добавьте горячей воды и снова положите в эту жидкость куски мяса. Воды должно быть достаточно, чтобы мясо уварилось, и получился довольно густой соус. Посолите и варите на медленном равномерном огне. Подавайте гуляш на стол с гарниром из вареной или жареной картошки.

Говеждо задушено (фалшив заек).

Тушеная говядина (имитация зайчатины)

Вземаме 1½ кг говеждо филе от вечерта и го слагаме да престои в смес от равни части вода и оцет, предварително възварени с 1 дафинов лист, черен пипер и бахар. Месото се слага да кисне, след като сместа е изстинала. На сутринта изваждаме месото, правим дупчици с остър нож и пълним с парченца сланина, слагаме го да се пържи в 4–5 лъжици мас, докато се зачерви от всички страни. Захлупваме го плътно и оставяме да се задушава 2–2½ часа, като от време на време сипваме по малко гореща вода. Преди да се сервира, в соса прибавяме 2–3 лъжици кисело мляко. Поднасяме с гарнитура — макарони, пържени картофи, салата и др.

Вечером предыдущего дня возьмите полтора кило филе говядины и замочите его на ночь в жидкости из равных частей отвара лаврового листа с черным и душистым перцем и уксуса. Замочите мясо в уже остывшей смеси. Утром выньте его, острым ножом сделайте в нем надрезы, вложите в них кусочки сала и жарьте на 4-5 ложках жира, пока не подрумянится со всех сторон. Накройте плотной крышкой и тушите часа два - два с половиной, время от времени доливая понемногу горячей воды. Перед подачей на стол в соус добавьте 2-3 ложки простокваши. Подавайте на стол с гарниром - макаронами, жареной картошкой, салатом и т.п.



Пенка Чолчева. 601 изпитани готварски рецепти

Комментариев нет :