Оглавление блога

вторник, 9 сентября 2014 г.

Cильная взрывная волна


Výbuch, kráter i zemetrasenie. Meteorit vystrašil obyvateľov Nikaraguy
Взрыв, кратер и подземный толчок. Жители Никарагуа испугались метеорита


MANAGUA - Meteorit dopadol v noci zo soboty na nedeľu na územie stredoamerického štátu Nikaragua. Podľa NASA to súvisí s asteroidom, ktorý v týchto dňoch preletel v blízkosti Zeme.
Ночью с субботы на воскресенье на территории Никарагуа упал метеорит. По мнению NASA это событие как-то связано с пролетом астероида рядом с Землей несколько дней назад.


V nedeľu večer stredoeurópskeho času preletel vo vzdialenosti asi 39 900 kilometrov od Zeme malý asteroid s priemerom od desať do 32 metrov. K našej planéte bol najbližšie o 20:18 (SELČ), keď preletel nad Novým Zélandom.
Воскресенье вечером по среднеевропейскому времени мимо Земли на расстоянии 39 900 км пролетел малый астероид диаметром 10-32 метров. В 20:18 по среднеевропейскому времени, пролетая над Новой Зеландией он был на минимальном расстоянии от  Земли.


Deň predtým do zalesnenej oblasti Nikaraguy v blízkosti letiska dopadol meteorit. Bol relatívne malý a pravdepodobne pochádzal práve z asteroidu.
Днем раньше, в лесном массиве возле одного из аэродромов в Никарагуа упал небольшой метеорит, вероятно, осколок астероида.


Meteorit po sebe zanechal kráter s priemerom dvanásť metrov a hĺbkou päť metrov.
От метеорита на земле остался кратер диаметром 12 м и метра два глубиной.


Vedci sa teraz pokúšajú zistiť, či ide skutočne o úlomok asteroidu a z čoho bol zložený. Rovnako aj to, či sa po náraze rozpadol alebo ostal pochovaný v zemi.
Ученые выясняют, действительно ли он имеет отношение к астероиду, и из каких веществ состоял, распался ли на куски в воздухе, или вонзился в землю.


Podľa vedca Wilfrieda Straucha je však veľmi zvláštne, že nikto z obyvateľov neohlásil žiaden záblesk svetla na oblohe. Miestni len uvádzajú, že počuli silný výbuch. "Sedel som na verande a nič som nevidel. Zrazu som započul hlasný výbuch. Mysleli sme si, že je to bomba, pretože sme ucítili silnú tlakovú vlnu," povedal jeden z miestnych obyvateľov.
Вильфред Штраух, ученый, удивлен, что никто из местных жителей не заметил никакого светового следа на небе. Все говорят лишь, что слышали сильный взрыв. "Я сидел на веранде и ничего не видел. Вдруг - сильный взрыв. Я подумал, что это бомба, поскольку мы почувствовали сильную взрывную волну", - говорит один из них.


Zdroj: noviny.sk, Reuters, ČTK, SITA, BBC
Источник: сайт noviny.sk, Reuters, ČTK, SITA, BBC

Комментариев нет :